A készen vásárolt szemüvegek káros hatásai



Tóbiás Richárd szerint az előre gyártott olvasószemüvegeket arra találták ki anno, tőlünk Nyugatra, hogy ha valaki otthon hagyja a „rendes” szemüvegét, vásárolhasson magának egy ideigleneset, és ne akadályozza az aznapi munkájában a szemüveg hiánya. Ehhez képest Kelet-Európába már a legolcsóbb szemüvegmegoldásként érkeztek meg ezek a termékek. A szakember szerint több gond is akad ezzel. Az egyik, hogy a jobb és a bal szem nem azonos dioptriájú lencsét igényel; a szemtávolságuk sem egyforma az embereknek, és végül az is jellemző, hogy túlkorrigáljuk magunkat: plusz 1-es helyett, 2-est teszünk fel, fellép a nagyító hatás, úgy érezzük, mindent jobban látunk. Ha viszont megszokja a 2-est a szemünk, a későbbiekben már erősebb szemüvegre lesz szükségünk. Csehországban már betiltották ezeknek a szemüvegeknek a forgalmazását, és a Magyar Látszerészszövetség is küzd ezért, de szabad vállalkozás van hazánkban, így csak azt tehetik, hogy kiszorítják őket egyes helyekről, így a patikákban már nem lehet ilyen szemüvegeket kapni.
Forrás: Magyar Hírlap (internet)


Miért szükséges a vizsgálat?
Egy-egy szemészeti szűrés alkalmával nem csak a látásélesség vizsgálat történik meg, de számos, esetleg teljesen tünetmentes betegség szűrésére is sor kerül. Tudnivaló, hogy egyetlen szervünk sem képes olyan élethű képet festeni vénáink és artériáink állapotáról, mint a szemünk. Mivel szinte mindegyik, az anyagcseréhez kapcsolódó rendellenesség hatással van a véredényekre, a szem fontos szerepet játszhat az ilyen típusú betegségek felismerésében. Egy teljes, átfogó szemészeti szűrés során mindezt professzionálisan és eredményorientáltan kivizsgálják, egy esetlegesen súlyos látásromlást eredményező betegség apró jelei után kutatva. A szemnyomás méréssel kiszűrhető például egy addig fel nem fedezett zöldhályog.
Veszélyes a polcról leemelt szemüveg?
A bevásárlóközpontokban, esetleg piacokon árult olcsó szemüvegek legnagyobb veszélye abban áll, hogy mindkét lencse ugyanolyan dioptriájú. A valóságban azonban ritka, hogy valakinek mindkét szemén ugyanakkora a fénytörési hiba. Vagyis ha például mínusz kettes dioptriára szorul a jobb szemünk, de csak másfelesre a bal, akkor van túlkorrigáljuk az egyik szemet, vagy alul a másikat, ha „kész” szemüveget vásárlunk. Ez pedig hosszútávon problémákhoz vezethet, a fejfájástól, a szédülésen keresztül a további látásromlásig. Ráadásul az sem mindegy, hová esik a lencsék fókusza, amit egy receptre csináltatott szemüveg esetében pontosan a mi szemünkhöz igazít az optikus. Érdemes tehát meggondolni, mivel nyerünk többet: néhány ezer forint megspórolásával vagy a szemünk egészségével.
Forrás : Dr. Tóth Eszter, szemész szakorvos (internet)


Sokan nem figyelnek a látásélességükre és korrekció nélkül – a tökéletes látás élménye nélkül – élnek, mely hatással van kedvezőtlen módon a munkateljesítményre, a kommunikációra, a környezet megismerésére, a családi életre, a közérzetre a testtartásra, a közlekedés biztonságára stb.
Az optikai üzletekben dolgozó szakembereknek kell megteremteniük azt a körülményt, hogy a szolgáltatásuk iránti igényt a környezetükben megteremtsék. Az optometrista és a látszerész személyre szabott optikai szolgáltatást kínál azzal a céllal, hogy megteremti az optimális látás mellett a minőség és esztétika harmónikus kapcsolatát. Tehát az optikai üzletek szolgáltatást árulnak és nem árut.
Forrás: Kirst László, optometrista-kontaktológus (internet)